Staff List

Senior Leadership Team

Lucy CaswellExecutive Headteacher
Fiona HopkinsAssociate Headteacher (Primary) / SENCO
Carol LakeDeputy Headteacher
Majella O'NeillSchool Business Manager

Phase Leaders

Claire EvansAssistant Headteacher EYFS (Federation) & EYFS Phase Leader
Amy KingEYFS Phase Leader
Erin KowalchukYear 1 & 2 Phase Leader
Olivia HardmanYear 4 & 5 Phase Leader
Kiran BabberYear 5 & 6 Phase Leader
Charlotte WebbActing Assistant Head

Faculty Team Leaders

Avril RodriguesMaths
Alisha HusseinEnglish
Erin KowalchukScience / DT
Louise ChuterP.S.H.C.E.
Colleen O'DwyerP.E.
Katie BartaHumanities & R.E.
Jemini PatelArt
I.C.T.

Year Teams / Teachers

Tracy TerryGemini – Nursery
Rakhee PindoriaPictor – Reception
Tasmin KhanDorado – Reception
Amy KingPavo – Reception
Gill Jenkins
Jess Ellery
Cygnus – Year 1
Nicola WaltersPegasus – Year 1
Nandini BhattacharyyaCentaurus – Year 1
Jemini PatelDelphinus – Year 2
Erin KowalchukPerseus – Year 2
Walaa MohranPhoenix – Year 2
Kerry LongCassiopeia – Year 3
Amita PatelOrion – Year 3
Kavitha HaranAquarius - Year 3
Elliott BanksHercules – Year 4
Olivia HardmanLyra – Year 4
Tania YounusCorvus - Year 4
Avril RodriguesAquila – Year 5
Simran KharbandaPisces – Year 5
Kiran BabberChamaeleon – Year 6
Alisha HusseinAndromeda – Year 6
Almas AghaPPA Cover Teacher
David AndrewsPPA Cover Teacher
Bakary BojangPPA Cover Teacher
Nadine Adam1:1 Tutor
Aty Pillai1:1 Tutor
Annie GammellLearning Mentor

Teaching Assistants

Almas Khan HLTA
Ann SmithSpeech and Language (am)
Nurture Group (pm)
Ayan MohammedNursery
Ann NjorogeNursery
Sadiya AhmedNursery
Shaister MerchantNursery
SheetalNursery
Noreen McGahernEYFS
Harini MistryEYFS
Eva EvripidouEYFS
Kirti DamaniaEYFS
Pushpalatha VahesanYear 1
John Ross CaldwellYear 1
Nana AlliYear 1
Janma SalamYear 1
Arva HusseinbhaiYear 2
Shukla ShringiYear 2
Corrine RylettYear 2
Sushma ShirishYear 3
Sayeed ZazaiYear 3
Nasim VardaYear 3
Sylvia English Year 4 (am)
Sheetal PatelYear 4 (pm)
Angela FernandesYear 4
Eric Obese-JectyYear 4
Patricia SkrzypulecYear 4
Sabrina ThompsonYear 5
Avani TrivediYear 5
Sharareh HashabeikiYear 5
Leamah DaulatzaiYear 6
June HarrisYear 6

Inclusion, Safeguarding and Welfare Team

Chris HepworthInclusion Co-ordinator
Jan TushawSafeguarding Co-ordinator
Fiona Hopkins/Carol Lake SENCO
Geeta MahajanWelfare Assistant
Eliane ElkinsWelfare Assistant

Curriculum Support

Janet SellersPublishing and Technical Assistant
Irene SheridanResources Co-ordinator
Sej NathwaniICT Network Manager
Moheed Al HassanICT Support

Office Staff

Angela GallagherHR Manager
Yvette DowmanFinance Assistant
Elizabeth GarveyReceptionist
Carla KellyReceptionist
Kerrie O’BrienHR Assistant/Receptionist
Mina Vekria Raghavani- Maternity LeaveFinance Manager

SMSAs

Eliane ElkinsSenior Midday Supervisor
Zainab LadhaMidday Supervisor
Varsha ShahMidday Supervisor
Kaya UthayashangerMidday Supervisor
Hikmet MillwoodMidday Supervisor
Nisha PeerMidday Supervisor – As and When
Fakhra HussainMidday Supervisor
Nasreen Kaleem Midday Supervisor
Irene JonesMidday Supervisor
Sharmeen FarrukhMidday Supervisor – As and When
Syeda GulMidday Supervisor
Chamila RanasingheMidday Supervisor
Giovanni MartinettiMidday Supervisor
Nilam PatelMidday Supervisor
Jeyantheni SangaiMidday Supervisor
Bhushra QudirMidday Supervisor
Jessie NithyanandarghMidday Supervisor
Naheed IftikharMidday Supervisor
Nasra MohamudMidday Supervisor

After School Club

Claire O’DriscollSenior Playworker
Eliane ElkinsPlayworker

Site Staff

Alastair MonkSite Supervisor
Matt SmithAssistant Site supervisor
Sam PagudAssistant Caretaker (As and When)
Mike EdsonSite Supervisor (am)

Cleaners

Sunderben AmbaCleaner
Purbai PatelCleaner
Shambia BhudiaCleaner
Anita VyasCleaner
Valbai HalaiCleaner